- Konferencja Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej jest organem promującym rolę parlamentów w Unii i wspierającym działalność międzyparlamentarną. Stanowi forum dyskusji, wymiany informacji i doświadczeń na temat zadań parlamentów oraz form i instrumentów unijnej współpracy międzyparlamentarnej, a także wyzwań, jakie stają przed Unią Europejską. KPPUE nadzoruje też koordynację działalności międzyparlamentarnej w ramach UE. W skład konferencji wchodzą przewodniczący parlamentów państw członkowskich UE i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. W swoich działaniach konferencja szanuje autonomię i konstytucyjne usytuowanie każdego z biorących w niej udział przewodniczących.
- Pierwsze spotkanie przewodniczących parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego odbyło się w Rzymie w 1963 roku. Kolejne takie posiedzenie zorganizowano 10 lat później w Strasburgu z okazji rozszerzenia Wspólnoty. Od połowy lat 70. spotkania odbywały się regularnie, przy czym do 1981 uczestniczyli w nich przewodniczący parlamentów państw członkowskich Rady Europy. Polska, podobnie jak ówczesne państwa kandydujące, została zaproszona do udziału w KPPUE w 2001 roku.
- Obecnie – zgodnie z zasadami podstawowymi przyjętymi w Rzymie we wrześniu 2000, zmienionymi w Sztokholmie w maju 2010 – konferencja zbiera się raz do roku, w pierwszej połowie roku kalendarzowego. Jest organizowana przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie poprzedniego roku (Polska była gospodarzem konferencji w kwietniu 2012). Porządki obrad i debaty KPPUE są przygotowywane na spotkaniach sekretarzy generalnych.
- Zgodnie z zasadami podstawowymi, konferencja obraduje na zasadzie konsensusu, przy poszanowaniu autonomii i różnic w zakresie kompetencji biorących w niej udział przewodniczących. Spotkania kończą się przyjęciem konkluzji prezydencji, które powinny odzwierciedlać wspólne stanowisko KPPUE, ale nie są wiążące dla poszczególnych parlamentów.
Konferencja może tworzyć grupy robocze w celu rozpatrywania kwestii dotyczących roli parlamentów narodowych oraz organizacji ich współpracy.
Dokumenty pisemne rozsyła się w języku francuskim i angielskim. Symultaniczne tłumaczenie obrad na języki urzędowe UE odbywa się na wniosek, zgodnie z ustalonymi zasadami. - Konkluzje prezydencji są wysyłane do członków konferencji. Prezydencja przekazuje je również przewodniczącemu Komisji Europejskiej, przewodniczącemu Rady Europejskiej, urzędującemu przewodniczącemu Rady UE ds. Ogólnych oraz trojce COSAC. Konkluzje prezydencji są publikowane w sekcji KPPUE na stronie internetowej IPEX, a w języku polskim – na stronie OIDE.
- Realizując swoją rolę nadzorującą koordynację działalności międzyparlamentarnej, KPPUE m.in.:
- przyjęła w 2004 w Hadze „Wytyczne w sprawie współpracy międzyparlamentarnej w Unii Europejskiej”, w których określono cele, ramy, dziedziny i narzędzia tej współpracy, znowelizowane następnie w Lizbonie w 2008 i w Berlinie w 2021;
- zaleciła w roku 2000 stworzenie IPEX-u, czyli Międzyparlamentarnej Wymiany Informacji w sprawach UE*; IPEX, uruchomiony oficjalnie w 2006, umożliwia elektroniczną wymianę informacji parlamentarnych w sprawach UE (m.in. kwestie pomocniczości, dialogu politycznego, podstrony stałych konferencji międzyparlamentarnych); ustalając cele IPEX-u, KPPUE wskazała, że platforma ma być punktem kompleksowej obsługi (one-stop-shop) międzyparlamentarnej wymiany informacji w sprawach UE, a także wiarygodnym źródlem publicznej informacji;
- wdrożyła międzyparlamentarne mechanizmy współpracy w postaci Konferencji Międzyparlamentarnej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (KM WPZiB/WPBiO, Warszawa 2012), Konferencji Międzyparlamentarnej ds. Stabilności, Koordynacji i Zarządzania Gospodarczego w UE (KM SKZG, Rzym 2014) oraz Grupy ds. Wspólnej Kontroli Parlamentarnej Europolu (GWKP, Bratysława 2017).
- Zobacz: Spotkania i dokumenty
Aktualizacja: 10.07.2023
* Patrz: Leksykon