Home > Interparliamentary Cooperation > Multilateral Parliamentary Cooperation > COSAC > COSAC meetings > XXVI COSAC

 

logo be

AAA Print

XXVI COSAC

12-14.05.2002, MADRYT

SKŁAD DELEGACJI

Pos. Józef Oleksy (SLD) - przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu RP, pos. Aleksander Szczygło (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu RP, sen. Genowefa Grabowska (SLD-UP) - przewodnicząca Komisji Integracji Europejskiej Senatu RP,

PORZĄDEK DZIENNY

Poniedziałek 13 maja

  1. Otwarcie sesji roboczych przez przewodniczącego Kongresu Deputowanych, Luisa Fernanda Rudi Úbeda oraz przez przewodniczącego Komisji Wspólnej Unii Europejskiej, Josepa Borrella
  2. Przemowa sekretarza stanu ds. europejskich, Ramóna de Miguela: Więcej Europy w świecie – stosunki zagraniczne i rozszerzenie Unii Europejskiej
  3. Debata
  4. Przedstawienie dokumentów na temat stanu badań nad rolą narodowych parlamentów w strukturze europejskiej
  5. Przemowa wicepremiera Rządu i ministra spraw wewnętrznych, Mariano Rajoy: Walka z terroryzmem w Unii Europejskiej
  6. Debata
  7. Spotkanie przewodniczących

Wtorek 14 maja

  1. Przemówienie wiceprzewodniczącego i ministra gospodarki, Rodrigo de Rato: Z Lizbony do Barcelony: bogata, dynamiczna Europa na usługach obywatela
  2. Debata
  3. Przyjęcie Oświadczenia Końcowego XXVI COSAC
  4. Zamknięcie XXVI COSAC

wersja pdf

STANOWISKO PREZYDENCJI

1. COSAC pragnie potwierdzić swoje poparcie dla walki z terroryzmem oraz wyraża potrzebę większej współpracy pomiędzy wszystkimi państwami w dziedzinie bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.

2. COSAC z zadowoleniem przyjmuje fakt zainaugurowania obrad Konwentu Europejskiego 28 lutego br., w Brukseli. Zdobywszy potrzebne doświadczenie przy sporządzaniu projektu Karty Praw Podstawowych, parlamentarzyści z Parlamentu Europejskiego oraz z parlamentów narodowych odgrywają wyjątkowo ważną rolę w reformie Unii Europejskiej oraz przeglądzie traktatów europejskich, do czego wezwał COSAC podczas swoich spotkań w Sztokholmie i Brukseli.

COSAC przywiązuje szczególną wagę do faktu pełnego uczestnictwa państw kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej w pracach Konwentu.

3. W świetle ustaleń Rady Europejskiej z Lizbony, COSAC z zadowoleniem stwierdza przyjęcie przez Radę Europejską z Barcelony zaleceń z XXII, XXIII i XXIV spotkania COSAC, dotyczących nowego celu strategicznego Unii, którym jest przekształcenie gospodarki unijnej w gospodarkę opartą na wiedzy, nie wykraczając poza ramy ochronne europejskiego systemu socjalnego.

4. Aby podkreślić parlamentarny wymiar Konwentu Europejskiego, parlamentarne komisje do spraw europejskich powinny odgrywać rolę pośrednika i koordynatora na szczeblu narodowym pomiędzy stronami zaangażowanymi w prace Konwentu.

5. COSAC uważa za swój obowiązek stałe monitorowanie prac Konwentu, dlatego w porządek obrad każdego następnego spotkania COSAC powinien być automatycznie włączany punkt dotyczący monitorowania prac Konwentu. Ponadto, w czasie trwania prac Konwentu, COSAC będzie przekazywał dokumenty i zapisy z posiedzeń dotyczące roli parlamentów narodowych wszystkim stronom zaangażowanym w prace Konwentu.

6. W świetle powyższych stwierdzeń, COSAC uważa, że po zakończeniu prac Konwentu, ich wyniki powinny stanowić podstawę rozmów na forum Konferencji Międzyrządowej. Przed zwołaniem Konferencji, COSAC powinien odbyć spotkanie poświęcone omówieniu tych punktów, które w perspektywie mogą stanowić wkład COSAC w prace Konferencji.

7. COSAC z zadowoleniem przyjmuje utworzenie Forum oraz przygotowania związane z powołaniem Konwentu Młodzieży, którego posiedzenie odbędzie się w Brukseli w dniach 9-14 lipca.
Inicjatywa ta skierowana jest do organizacji pozarządowych, grup interesów i partnerów społecznych, a jej celem jest takie zorganizowanie się, które umożliwi wyrażenie opinii młodzieży na forum Konwentu.

8. Obecne spotkanie COSAC, mając na uwadze mandat Konwentu Europejskiego, zwraca się do prezydialnej trojki o zorganizowanie prac przygotowujących do opracowania szczegółowej propozycji, która zwiększy skuteczność COSAC, poprzez szczególne skupienie jego działalności na roli parlamentów narodowych.

Tłum. z jęz. ang.: Cecylia Bernacka

wróć do góry