Home > Interparliamentary Cooperation > Multilateral Parliamentary Cooperation > COSAC > COSAC meetings > XXIX COSAC

 

logo be

AAA Print

XXIX COSAC

5-6.05.2003, ATENY

SKŁAD DELEGACJI

Pos. Józef Oleksy (SLD) - przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu RP, pos. Paweł Poncyljusz (PiS) - członek Komisji Europejskiej Sejmu RP, sen. Genowefa Grabowska (SLD-UP) - przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu RP

PORZĄDEK DZIENNY

Poniedziałek, 5 maja 2003

  1. Otwarcie konferencji przez przewodniczącego komisji ds. europejskich parlamentu greckiego Dinosa Vrettosa
  2. Powitanie wygłoszone przez przewodniczącego parlamentu greckiego Apostolosa Kaklamanisa
  3. Przyjęcie porządku obrad
  4. Przyjęcie nowego regulaminu COSAC
  5. Perspektywy greckiej prezydencji w Unii Europejskiej, zaprezentowane przez premiera greckiego Constantine’a Simitisa
  6. Debata
  7. Ocena prac Konwentu Europejskiego oraz rola parlamentów narodowych w projekcie Traktatu Konstytucyjnego, zaprezentowane przez Ministra Spraw Zagranicznych i członka prezydium Konwentu Europejskiego George’a Papandreou
  8. Debata
  9. Konsultacja przewodniczących w sprawie projektu Oświadczenia Końcowego COSAC

Wtorek, 6 maja 2003

  1. Ustanowienie sekretariatu COSAC, postęp prac grupy roboczej zaprezentowany przez Dinosa Vrettosa
  2. Debata
  3. Polityka azylowa i imigracyjna; zarządzanie zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej, zaprezentowane przez greckiego Ministra Porządku Publicznego, przewodniczącego Radzie ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Michalisa Chryssochoidisa
  4. Debata
  5. Przyjęcie Oświadczenia Końcowego XXIX COSAC

wersja pdf

Kontrybucja

  1. COSAC gratuluje 10 nowym państwom członkowskim Unii Europejskiej i wita ich parlamentarzystów oraz 75 milionów obywateli, których reprezentują. To dzięki wspólnym wysiłkom Europa doświadcza właśnie wyjątkowego momentu w swojej historii, który raz jeszcze potwierdza siłę wartości i zasad tkwiących u podstaw modelu europejskiego. COSAC uznaje wysiłek państw kandydujących na ich drodze do pełnego członkostwa w UE i wyraża nadzieję, iż wysiłki będą kontynuowane zgodnie z ustalonym planem i doprowadzą do pomyślnego rezultatu.
  2. COSAC wyraża żal z powodu niepowodzenia Unii Europejskiej w znalezieniu wspólnego stanowiska w kwestii kryzysu irackiego i uważa, że UE musi być silnym partnerem Stanów Zjednoczonych podczas odbudowy Iraku.
  3. COSAC odnotowuje doskonałą pracę wykonaną dotychczas przez Prezydium i członków Konwentu Europejskiego i wyraża nadzieję, iż spotkania Konwentu będą respektować plan prac, tak aby projekt Traktatu Konstytucyjnego mógł zostać zaprezentowany podczas Rady Europejskiej w Salonikach. COSAC uważa, że prace Konferencji Międzyrządowej powinny opierać się o ten projekt, a nowy Traktat powinien zostać ukończony do 31 grudnia 2003 roku i podpisany przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z decyzją podjętą w Madrycie, w dniach 12-14 maja 2002 roku, COSAC za niezbędne uważa przedłożenie własnego wkładu do końcowego tekstu zaproponowanego przez Konwent Europejski.
  4. COSAC wyraża zadowolenie z podjętych przez Konwent szeroko zakrojonych poszukiwań odpowiedzi na pytania postawione przez Rady Europejskie w Nicei i Laeken, w szczególności w sprawie wzmocnienia roli parlamentów narodowych, włączenia Karty Praw Podstawowych do projektu Traktatu Konstytucyjnego, rozdziału kompetencji między Unię Europejską i państwa członkowskie zgodnie z zasadą subsydiarności, przyjęcia jako generalnej zasady głosowania większością kwalifikowaną i procedury kodecyzji oraz uproszczenia instrumentów i procedury podejmowania decyzji na szczeblu europejskim.
  5. COSAC wyraża nadzieję, iż dokonany w Konwencie postęp dotyczący środków i metod potrzebnych do stworzenia wspólnego obszaru bezpieczeństwa, wolności i sprawiedliwości będzie również osiągnięty zarówno w kwestiach azylu, jak i wspólnej polityki imigracyjnej, mając na celu w szczególności lepszą kontrolę zewnętrznych granic Unii Europejskiej.
  6. COSAC uważa, że niezbędne jest, aby nowa równowaga instytucjonalna w Unii w dalszym ciągu respektowała jej fundamentalne zasady, stosowała metodę wspólnotową i przyczyniała się do skutecznych, przejrzystych i demokratycznych procedur.
  7. Rozważając rolę parlamentów narodowych, COSAC wierzy, że:
    1. propozycje Prezydium Konwentu Europejskiego dotyczące roli parlamentów narodowych idą w dobrym kierunku, w szczególności w odniesieniu do możliwości kontroli przez parlamenty narodowe przestrzegania zasady subsydiarności, potrzeby otrzymywania lepszej informacji z Komisji Europejskiej, Rady i Trybunału Obrachunkowego, a także efektywniejszej współpracy pomiędzy parlamentami narodowymi i Parlamentem Europejskim.
    2. Rola parlamentów narodowych w Unii Europejskiej powinna zostać uznana konstytucyjnie. Osiągnie się to poprzez wstawienie do tekstu Traktatu Konstytucyjnego jednego artykułu zawierającego definicję zasady subsydiarności i jednego artykułu dotyczącego roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej. W ślad za tym powinien iść protokół - lub protokoły – dotyczące roli parlamentów narodowych i subsydiarności.
    3. Rekomendacje przygotowane przez grupy robocze I i IV powinny być respektowane w protokole lub protokołach, które zostaną włączone do Traktatu Konstytucyjnego, w szczególności odnośnie przedstawiania opinii w ramach systemu wczesnego ostrzegania oraz możliwości domagania się sądowej rewizji przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. W obu przypadkach musi istnieć możliwość dla parlamentów narodowych - lub w przypadku parlamentów dwuizbowych, dla każdej izby – działania bezpośredniego, jeśli jest to możliwe w świetle konstytucji danego państwa1).
    4. Konwent powinien wziąć pod uwagę potrzeby parlamentów narodowych w zakresie otrzymywania na czas lepszej informacji, włącznie z oficjalnym zapisem procedur legislacyjnych Rady.
    5. Rola COSAC (w par. 9 projektu Protokołu w sprawie roli parlamentów narodowych przygotowanym przez Konwent) powinna być lepiej określona, zgodnie z modelem Protokołu do Traktatu Amsterdamskiego.
    6. Rola COSAC może zostać wzmocniona poprzez zapewnienie instytucjom UE możliwości brania pod uwagę, w miarę możliwości, kontrybucji COSAC.
    7. Zważywszy, że nowy Traktat Konstytucyjny będzie ratyfikowany przez parlamenty narodowe państw członkowskich, po przeprowadzeniu w niektórych państwach członkowskich referendów, rola parlamentów narodowych powinna zostać należycie doceniona.
  8. W ramach przygotowań do wzmocnienia współpracy parlamentów narodowych oraz zintensyfikowania współpracy międzyparlamentarnej:
    1. COSAC może promować wymianę informacji i najlepszych praktyk pomiędzy parlamentami narodowymi.
    2. COSAC zachęca parlamenty narodowe i Parlament Europejski do nawiązania bliższej i bardziej konstruktywnej współpracy.
    3. COSAC wspiera najlepsze możliwe wykorzystanie technologii informatycznych w celu dostarczania informacji do i z parlamentów narodowych, Parlamentu Europejskiego i instytucji UE, zgodnie ze standardami grupy roboczej IPEX.
  9. COSAC przyjął swój nowy Regulamin, zawierający Kopenhaskie Wytyczne dla
    Parlamentów, a także wytyczne dotyczące powołania sekretariatu Trojki COSAC.
  10. Włoska delegacja zapowiedziała, że następne spotkanie COSAC odbędzie się w Rzymie, w dniach 6-7 października 2003 roku.

1) Delegacja luksemburskiej Izby Deputowanych podczas przyjmowania tego artykułu wstrzymała się od głosu.

wróć do góry