Zgodnie z art. 85 TfUE i art. 67 rozporządzenia PE i Rady (UE) 2018/1727, które stosuje się od grudnia 2019, Parlament Europejski i parlamenty narodowe uczestniczą we wspólnej ocenie działalności Eurojustu (Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych). Ocena ta odbywa się na podstawie sprawozdania rocznego Eurojustu, w ramach międzyparlamentarnego posiedzenia komisji parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego, w którym bierze udział przewodniczący Eurojustu. Dyskusja nie odnosi się bezpośrednio ani pośrednio do konkretnych działań podejmowanych w odniesieniu do określonych spraw operacyjnych.
Eurojust przekazuje Parlamentowi Europejskiemu oraz parlamentom narodowym do celów informacyjnych m.in. wyniki badań i projektów strategicznych opracowanych lub zleconych przez Eurojust oraz dokument programowy zawierający założenia programu rocznego i wieloletniego.
Na pierwsze spotkanie ws. oceny działalności Eurojustu w dn. 1 grudnia 2020 Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE (LIBE) wspólnie z Bundestagiem i Bundesratem zaprosiły po czterech członków z odpowiednich komisji parlamentów narodowych (dwóch w przypadku parlamentów dwuizbowych).
- Spotkania ICM Eurojust
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1727 z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust) oraz zastąpienia i uchylenia decyzji Rady 2002/187/WSiSW, Dz.Urz. UE. L 295 z 21.11.2018, str. 138